Microchip 25LC320A-E/SN technical specifications.
| Access Time | 50ns |
| Access Time-Max | 160ns |
| Package/Case | SOIC |
| Density | 32Kb |
| Frequency | 10MHz |
| Height | 1.5mm |
| Interface | SPI, Serial |
| Length | 4.9mm |
| Max Frequency | 10MHz |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 32Kb |
| Memory Type | Non-Volatile, , EEPROM |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Words | 4096 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Organization | 4KX8 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 5mA |
| Width | 3.9mm |