The 2EZ20D5/TR12 is a single zener diode with a nominal voltage of 20V and a tolerance of 5%. It has a maximum zener impedance of 11 and a maximum reverse leakage current of 0.5mA. The diode can dissipate up to 3000mW and operates over a temperature range of -65°C to 150°C. It is available in a DO-41 axial lead package with through hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 2EZ20D5/TR12 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DO-204-AL |
| Package/Case | DO-41 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 5.21(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 2.72(Max) |
| Package Diameter (mm) | 2.72(Max) |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | DO-204AL |
| Type | Voltage Regulator |
| Configuration | Single |
| Nominal Zener Voltage | 20V |
| Maximum Zener Impedance | 11Ohm |
| Zener Voltage Tolerance | 5% |
| Maximum Power Dissipation | 3000mW |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.5uA |
| Maximum Regulator Current | 90@Ta=100CmA |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | 60991 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8541100050 |
| Schedule B | 8541100050 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Microchip 2EZ20D5/TR12 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.