
The 2N3495 is a single PNP bipolar junction transistor with a maximum collector-base voltage of 120V and a maximum collector-emitter voltage of 120V. It has a maximum power dissipation of 600mW and is made of silicon material. The transistor has a minimum DC current gain of 35 at various current and voltage conditions. It operates within a temperature range of -65°C to 200°C. The 2N3495 is categorized as a bipolar small signal transistor.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 2N3495 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Type | PNP |
| Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Collector Base Voltage | 120V |
| Maximum Emitter Base Voltage | 4.5V |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 120V |
| Maximum DC Collector Current | 0.1A |
| Maximum Power Dissipation | 600mW |
| Material | Si |
| Minimum DC Current Gain | 35@100uA@10V|40@1mA@10V|40@10mA@10V|40@50mA@10V |
| Maximum Transition Frequency | 150(Min)MHz |
| Category | Bipolar Small Signal |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Cage Code | 60991 |
| EU RoHS | No |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Microchip 2N3495 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.