
The 3EZ11D/TR8 is a single zener voltage regulator with a nominal zener voltage of 11V and a zener voltage tolerance of 20%. It has a maximum power dissipation of 3000mW and a maximum reverse leakage current of 1mA. The device is available in a through hole package with a DO-41 case and is suitable for operating temperatures between -65°C and 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 3EZ11D/TR8 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DO-204-AL |
| Package/Case | DO-41 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 5.21(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 2.72(Max) |
| Package Diameter (mm) | 2.72(Max) |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | DO-204AL |
| Type | Voltage Regulator |
| Configuration | Single |
| Nominal Zener Voltage | 11V |
| Maximum Zener Impedance | 4Ohm |
| Zener Voltage Tolerance | 20% |
| Maximum Power Dissipation | 3000mW |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1uA |
| Maximum Regulator Current | 225mA |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | 60991 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8541100050 |
| Schedule B | 8541100050 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Microchip 3EZ11D/TR8 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.