The 3EZ24D5TR is a single Zener diode with a nominal voltage of 24V and a tolerance of 5%. It has a maximum power dissipation of 3000mW and a maximum reverse leakage current of 0.5mA. The device is available in a DO-41 axial lead package with a maximum package length of 5.21mm and a seated plane height of 2.72mm. The operating temperature range is from -65°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip 3EZ24D5TR technical specifications.
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DO-204-AL |
| Package/Case | DO-41 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 5.21(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 2.72(Max) |
| Package Diameter (mm) | 2.72(Max) |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | DO-204AL |
| Type | Voltage Regulator |
| Configuration | Single |
| Nominal Zener Voltage | 24V |
| Maximum Zener Impedance | 9Ohm |
| Zener Voltage Tolerance | 5% |
| Maximum Power Dissipation | 3000mW |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.5uA |
| Maximum Regulator Current | 112mA |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |