The 5KP14CE3/TR13 is a single-element transient voltage suppressor with a maximum reverse stand-off voltage of 14V and a maximum peak pulse current of 194A. It features a maximum clamping voltage of 25.8V and a peak pulse power dissipation of 5000W. The device is available in a through-hole package with a maximum package length of 9.14mm and a maximum package diameter of 9.14mm. The operating junction temperature range is -55 to 175°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip 5KP14CE3/TR13 technical specifications.
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | Case P-600 |
| Package/Case | Case P-600 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 9.14(Max) |
| Package Diameter (mm) | 9.14(Max) |
| Package Weight (g) | 2.1 |
| Mounting | Through Hole |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 14V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 4uA |
| Maximum Clamping Voltage | 25.8V |
| Maximum Peak Pulse Current | 194A |
| Minimum Breakdown Voltage | 15.6V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 5000W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Operating Junction Temperature | -55 to 175°C |