Microchip 5KP24AHE3/TR8 technical specifications.
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | Case P-600 |
| Package/Case | Case P-600 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 9.14(Max) |
| Package Diameter (mm) | 9.14(Max) |
| Package Weight (g) | 2.1 |
| Mounting | Through Hole |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 24V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10uA |
| Maximum Clamping Voltage | 38.9V |
| Maximum Peak Pulse Current | 128A |
| Minimum Breakdown Voltage | 26.7V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 5000W |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |