
The 5KP30CAE3/TR13 is a single bi-directional diode with a maximum reverse stand-off voltage of 30V and a maximum reverse leakage current of 4mA. It has a maximum clamping voltage of 48.4V and a maximum peak pulse current of 103A. The diode is packaged in a Case P-600 axial lead package and is suitable for through hole mounting. It operates over a temperature range of -55°C to 175°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 5KP30CAE3/TR13 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | Case P-600 |
| Package/Case | Case P-600 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 9.14(Max) |
| Package Diameter (mm) | 9.14(Max) |
| Package Weight (g) | 2.1 |
| Mounting | Through Hole |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 30V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 4uA |
| Maximum Clamping Voltage | 48.4V |
| Maximum Peak Pulse Current | 103A |
| Minimum Breakdown Voltage | 33.3V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 5000W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Operating Junction Temperature | -55 to 175°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Cage Code | 60991 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541100080 |
| Schedule B | 8541100080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Microchip 5KP30CAE3/TR13 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.