The 5KP33CE3/TR13 is a single zener diode with a maximum reverse stand-off voltage of 33V and maximum reverse leakage current of 2mA. It has a peak pulse power dissipation of 5000mW and operates over a temperature range of -55°C to 175°C. The diode is available in a through hole package with a maximum package length and diameter of 9.14mm and weighs 2.1g.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip 5KP33CE3/TR13 technical specifications.
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | Case P-600 |
| Package/Case | Case P-600 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 9.14(Max) |
| Package Diameter (mm) | 9.14(Max) |
| Package Weight (g) | 2.1 |
| Mounting | Through Hole |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 33V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 2uA |
| Maximum Clamping Voltage | 59V |
| Maximum Peak Pulse Current | 84.7A |
| Minimum Breakdown Voltage | 36.7V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 5000W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Operating Junction Temperature | -55 to 175°C |