The 5KP78CE3/TR13 is a single bi-directional transient voltage suppressor diode with a maximum reverse stand-off voltage of 78V and maximum peak pulse current of 36A. It is packaged in a through hole axial lead package with a maximum package length and diameter of 9.14mm. The diode has a maximum operating temperature range of -55 to 175°C and a peak pulse power dissipation of 5000W. It is suitable for use in protection circuits.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip 5KP78CE3/TR13 technical specifications.
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | Case P-600 |
| Package/Case | Case P-600 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 9.14(Max) |
| Package Diameter (mm) | 9.14(Max) |
| Package Weight (g) | 2.1 |
| Mounting | Through Hole |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 78V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 2uA |
| Maximum Clamping Voltage | 139V |
| Maximum Peak Pulse Current | 36A |
| Minimum Breakdown Voltage | 86.7V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 5000W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Operating Junction Temperature | -55 to 175°C |