
1Kb MICROWIRE serial EEPROM with 128 x 8 organization. Features a 250ns maximum access time and operates at up to 1MHz. This surface mount component is housed in a 8-pin TSSOP package with tin-matte contact plating. It supports a wide supply voltage range from 1.8V to 5.5V and offers write protection.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 93AA46A-I/ST datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time-Max | 250ns |
| Package/Case | TSSOP |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Density | 1Kb |
| Frequency | 2MHz |
| Height | 1.05mm |
| Interface | MICROWIRE, Serial |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.5mm |
| Max Frequency | 1MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 1Kb |
| Memory Type | EEPROM, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Words | 128 |
| Organization | 128X8 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 2mA |
| Width | 3.1mm |
| Write Protection | YES |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip 93AA46A-I/ST to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
