
This 4Kb MICROWIRE EEPROM is organized as 256 x 16 and operates over a temperature range of -40°C to 85°C. It is available in a RoHS compliant SOIC-8 package and is suitable for use with a supply voltage between 1.8V and 5.5V. The device is packaged in a rail or tube and is available in quantities of 100.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 93AA66B-I/SNG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Density | 4Kb |
| Interface | MICROWIRE, Serial |
| Max Frequency | 1MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 4Kb |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Organization | 256 x 16 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip 93AA66B-I/SNG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
