
This 1Kb MICROWIRE EEPROM features a 64X16 organization and operates at a maximum frequency of 3MHz. It is supplied with a maximum voltage of 5.5V and a minimum voltage of 4.5V. The device is packaged in a SOIC package and is available in quantities of 100. It is RoHS compliant and has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 93C46BX-I/SNG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Density | 1Kb |
| Interface | MICROWIRE, Serial |
| Max Frequency | 3MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 1Kb |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Organization | 64X16 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip 93C46BX-I/SNG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
