
This 1Kb MICROWIRE EEPROM from Microchip operates at frequencies up to 3MHz and supply voltages between 4.5V and 5.5V. The device is packaged in a lead-free SOIC package and is RoHS compliant. It has an operating temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 93C46BXT-I/SNG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Frequency | 3MHz |
| Interface | MICROWIRE |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 3MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 1Kb |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip 93C46BXT-I/SNG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.