The AT27BV1024-90JC is a 1Mb EPROM memory device from Microchip. It operates at a maximum supply voltage of 5.5V and a minimum supply voltage of 4.5V. The device has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of 0°C. It is available in a PLCC package and is mounted using surface mount technology. The AT27BV1024-90JC is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT27BV1024-90JC technical specifications.
| Access Time | 90ns |
| Package/Case | PLCC |
| Frequency | 90GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 1Mb |
| Memory Type | EPROMs, , OTP, EPROM, Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 27 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Programming Voltage | 13V |