The AT27C010-45PI is a 1Mb EPROM memory device with an access time of 45ns. It operates at a supply voltage of 5V and is packaged in a PDIP package. The device is rated for operation over a temperature range of 0°C to 85°C. Note that this device contains lead and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT27C010-45PI technical specifications.
| Access Time | 45ns |
| Package/Case | PDIP |
| Frequency | 45GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 1Mb |
| Memory Type | EPROMs, , OTP, EPROM, Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 12 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Programming Voltage | 13V |