The AT27C020-70PC is a 2Mb EPROM IC with an access time of 70ns. It operates at a minimum supply voltage of 4.5V and is packaged in a PDIP package. The device is not RoHS compliant and contains lead. It has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of 0°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT27C020-70PC technical specifications.
| Access Time | 70ns |
| Package/Case | PDIP |
| Frequency | 70GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 2Mb |
| Memory Type | EPROMs, , OTP, EPROM, Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Package Quantity | 12 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Programming Voltage | 13V |