Microchip AT27C020-90PI technical specifications.
| Access Time | 90ns |
| Package/Case | PDIP |
| Frequency | 90GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 2Mb |
| Memory Type | EPROMs, , OTP, EPROM, Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Through Hole |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 12 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Programming Voltage | 13V |