The AT27C040-70TC is a 4Mb EPROM memory device with an access time of 70ns. It operates at a minimum supply voltage of 4.5V and has a maximum operating temperature of 70°C. The device is packaged in a surface mount TSOP package and is not RoHS compliant. It has a supply current of 40mA and is available in a tray packaging with 156 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT27C040-70TC technical specifications.
| Access Time | 70ns |
| Access Time-Max | 70ns |
| Package/Case | TSOP |
| Density | 4Mb |
| Frequency | 70GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 4Mb |
| Memory Type | EPROMs, , OTP, EPROM, Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 156 |
| Packaging | Tray |
| Programming Voltage | 13V |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 40mA |