The AT27C040-90TI is a 4Mb EPROM memory device with a 90ns access time. It is packaged in a TSOP package and is designed to operate over a temperature range of 0-85°C. The device has a maximum supply voltage of 5.5V and a minimum supply voltage of 4.5V. It is not RoHS compliant and contains lead, making it a non-lead-free device.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT27C040-90TI technical specifications.
| Access Time | 90ns |
| Access Time-Max | 90ns |
| Package/Case | TSOP |
| Density | 4Mb |
| Frequency | 90GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 4Mb |
| Memory Type | EPROMs, , OTP, EPROM, Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 30mA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Organization | 512KX8 |
| Package Quantity | 156 |
| Packaging | Tray |
| Programming Voltage | 13V |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 30mA |