The AT27C4096-55VI is a 4Mb EPROM memory device with an access time of 55ns. It operates at a supply voltage of 5V and is suitable for surface mount applications. The device is packaged in a VSOP package and has a maximum operating temperature of 85°C. The AT27C4096-55VI is not RoHS compliant due to the presence of lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT27C4096-55VI technical specifications.
| Access Time | 55ns |
| Package/Case | VSOP |
| Frequency | 55GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 4Mb |
| Memory Type | EPROMs, , OTP, EPROM, Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 160 |
| Packaging | Tray |
| Programming Voltage | 13V |