Microchip AT27C512R-45TI technical specifications.
| Access Time | 45ns |
| Package/Case | TSOP |
| Frequency | 45GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 512Kb |
| Memory Type | EPROMs, , OTP, EPROM, Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tray |
| Programming Voltage | 13V |