Microchip AT27C512R-55PC technical specifications.
| Access Time | 55ns |
| Package/Case | PDIP |
| Frequency | 55GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 512Kb |
| Memory Type | EPROMs, , OTP, EPROM, Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Package Quantity | 14 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Programming Voltage | 13V |