The AT27C512R-70RA is a 512Kb EPROM memory device with an access time of 70ns. It operates at a supply voltage of 5V and is packaged in a PLCC package, suitable for surface mount applications. The device is rated for operation over a temperature range of 0°C to 125°C. Note that this device contains lead and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT27C512R-70RA technical specifications.
| Access Time | 70ns |
| Package/Case | PLCC |
| Frequency | 70GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Memory Size | 512Kb |
| Memory Type | EPROMs, , OTP, EPROM, Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 26 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Programming Voltage | 13V |