Microchip AT27C512R-90JC technical specifications.
| Access Time | 90ns |
| Package/Case | PLCC |
| Frequency | 90GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 512Kb |
| Memory Type | EPROMs, , OTP, EPROM, Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 32 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Programming Voltage | 13V |
| RoHS Compliant | No |
| Voltage | 5V |