The AT27C512R-90PC is a 512Kb EPROM memory device with an access time of 90ns and a minimum supply voltage of 4.5V. It is packaged in a PDIP package and has a maximum operating temperature of 70°C. The device is not RoHS compliant and contains lead. It is available in a rail/tube packaging format with 14 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT27C512R-90PC technical specifications.
| Access Time | 90ns |
| Package/Case | PDIP |
| Frequency | 90GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 512Kb |
| Memory Type | EPROMs, , OTP, EPROM, Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Package Quantity | 14 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Programming Voltage | 13V |