Microchip AT28HC256-90PC technical specifications.
| Access Time | 90ns |
| Access Time-Max | 90ns |
| Package/Case | PDIP |
| Density | 256Kb |
| Frequency | 90GHz |
| Interface | SPI, Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 256Kb |
| Memory Type | EEPROM, , Non-Volatile |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Through Hole |
| Organization | 32KX8 |
| Package Quantity | 14 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 80mA |