The AT28HC256-90TC is a 256Kb parallel EEPROM from Microchip with a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of 0°C. It operates on a supply voltage of 5V with a maximum supply voltage of 5.5V and a minimum supply voltage of 4.5V. The device has a 90ns access time and is packaged in a TSOP package for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT28HC256-90TC technical specifications.
| Access Time | 90ns |
| Package/Case | TSOP |
| Frequency | 90GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 256Kb |
| Memory Type | EEPROM, , Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 5V |