The AT28HC256-90TI is a 256Kb parallel EEPROM with an access time of 90ns. It operates at a supply voltage of 5V and is packaged in a TSOP package, suitable for surface mount applications. The device has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT28HC256-90TI technical specifications.
| Access Time | 90ns |
| Access Time-Max | 90ns |
| Package/Case | TSOP |
| Density | 256Kb |
| Frequency | 90GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 256Kb |
| Memory Type | EEPROM, , Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Organization | 32KX8 |
| Package Quantity | 234 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 80mA |