The AT28HC256F-70JC is a 256Kb SPI EEPROM with an access time of 70ns. It operates within a temperature range of 0°C to 70°C and is supplied with a voltage of 5V. The device is packaged in a PLCC-32 package and is available in quantities of 32. It is not RoHS compliant due to the presence of lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT28HC256F-70JC technical specifications.
| Access Time | 70ns |
| Package/Case | PLCC |
| Frequency | 70GHz |
| Interface | SPI |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 256Kb |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Operating Supply Voltage | 5V |