The AT28HC256F-70PC is a 256Kb SPI EEPROM from Microchip with an access time of 70ns. It operates at a maximum supply voltage of 5.5V and a maximum supply current of 80mA. The device is packaged in a PDIP-14 package and is suitable for use in through-hole mounting applications. The AT28HC256F-70PC is rated for operation over a temperature range of 0°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT28HC256F-70PC technical specifications.
| Access Time | 70ns |
| Access Time-Max | 70ns |
| Package/Case | PDIP |
| Density | 256Kb |
| Frequency | 70GHz |
| Interface | SPI, Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 256Kb |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Through Hole |
| Organization | 32KX8 |
| Package Quantity | 14 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 80mA |