The AT28HC256F-90JU is a 256Kb parallel EEPROM from Microchip with an access time of 90ns. It operates at a maximum supply voltage of 5.5V and a minimum supply voltage of 4.5V. The device is RoHS compliant and features a lead-free package. It is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT28HC256F-90JU technical specifications.
| Access Time | 90ns |
| Access Time-Max | 90ns |
| Package/Case | PLCC |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Density | 256Kb |
| Frequency | 90GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 256Kb |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Organization | 32KX8 |
| Package Quantity | 32 |
| Programming Voltage | 5.5V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 80mA |