The AT28HC256F-90SC is a 256Kb EEPROM memory device with a 90ns access time. It operates at a maximum supply voltage of 5.5V and a minimum supply voltage of 4.5V. The device is packaged in a SOIC package and is mounted using surface mount techniques. It can operate within a temperature range of 0°C to 70°C. The AT28HC256F-90SC is a lead-containing device, which may not meet lead-free requirements.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT28HC256F-90SC technical specifications.
| Access Time | 90ns |
| Package/Case | SOIC |
| Frequency | 90GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 256Kb |
| Memory Type | EEPROM, , Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 5V |