The AT28HC64B-70JI is a 64Kb EEPROM with an access time of 70ns. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is supplied with a voltage of 5V. The device is packaged in a PLCC and is mounted on the surface. It is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT28HC64B-70JI technical specifications.
| Access Time | 70ns |
| Package/Case | PLCC |
| Frequency | 70GHz |
| Interface | SPI, Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 64Kb |
| Memory Type | EEPROM, , Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 5V |