The AT28HC64B-70SI is a 64Kb EEPROM IC with an access time of 70ns. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and is supplied with a maximum voltage of 5.5V and a minimum voltage of 4.5V. The device is packaged in a SOIC package and is mounted using a surface mount process. It is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT28HC64B-70SI technical specifications.
| Access Time | 70ns |
| Package/Case | SOIC |
| Frequency | 70GHz |
| Interface | SPI, Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 64Kb |
| Memory Type | EEPROM, , Non-Volatile |
| Min Supply Voltage | 4.5V |