The AT28HC64B-90PC is a 64Kb EEPROM IC from Microchip, operating on a 5V supply voltage with a maximum supply current of 40mA. It features SPI and parallel interfaces and is packaged in a PDIP package. The IC has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of 0°C. It is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT28HC64B-90PC technical specifications.
| Access Time | 90ns |
| Access Time-Max | 90ns |
| Package/Case | PDIP |
| Density | 64Kb |
| Frequency | 90GHz |
| Interface | SPI, Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 64Kb |
| Memory Type | EEPROM, , Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Through Hole |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Organization | 8KX8 |
| Package Quantity | 14 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 40mA |