The AT28HC64B-90PI is a 64Kb EEPROM memory from Microchip. It operates at a maximum supply voltage of 5.5V and a maximum supply current of 40mA. The device is packaged in a PDIP package and is suitable for operation over a temperature range of -40°C to 85°C. The AT28HC64B-90PI is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT28HC64B-90PI technical specifications.
| Access Time | 90ns |
| Access Time-Max | 90ns |
| Package/Case | PDIP |
| Density | 64Kb |
| Frequency | 90GHz |
| Interface | SPI, Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 64Kb |
| Memory Type | EEPROM, , Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Through Hole |
| Organization | 8KX8 |
| Package Quantity | 14 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 40mA |