The AT28HC64B-90SC is a 64Kb EEPROM IC from Microchip, operating on a 5V supply voltage with an access time of 90ns. It features SPI and parallel interfaces and is packaged in a SOIC package. The device is designed to operate within a temperature range of 0°C to 70°C. Note that this device contains lead and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT28HC64B-90SC technical specifications.
| Access Time | 90ns |
| Package/Case | SOIC |
| Frequency | 90GHz |
| Interface | SPI, Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 64Kb |
| Memory Type | EEPROM, , Non-Volatile |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 5V |