Microchip AT28HC64B-90TC technical specifications.
| Access Time | 90ns |
| Package/Case | TSOP |
| Frequency | 90GHz |
| Interface | SPI, Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 64Kb |
| Memory Type | EEPROM, , Non-Volatile |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 5V |