Microchip AT29C040A-12JC technical specifications.
| Access Time | 120ns |
| Access Time-Max | 120ns |
| Address Bus Width | 19b |
| Package/Case | PLCC |
| Data Bus Width | 8b |
| Density | 4Mb |
| Frequency | 120GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 4Mb |
| Memory Type | NOR, , FLASH, Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Words | 512000 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 32 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 40mA |