Microchip AT29C256-70TC technical specifications.
| Access Time | 70ns |
| Access Time-Max | 70ns |
| Address Bus Width | 15b |
| Package/Case | TSSOP |
| Density | 256Kb |
| Frequency | 70GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Memory Size | 256Kb |
| Memory Type | FLASH, , Non-Volatile |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Words | 32000 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 234 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 50mA |