The AT45D081-RC is an 8Mb NOR flash memory device with a SPI interface and a maximum operating frequency of 10MHz. It is packaged in a SOIC package and is rated for operation over the -20°C to 70°C temperature range. The device has a maximum supply voltage of 5.5V and a minimum supply voltage of 4.5V. It is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT45D081-RC technical specifications.
| Package/Case | SOIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 10MHz |
| Interface | SPI |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 10MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 8Mb |
| Memory Type | NOR, , Non-Volatile, FLASH |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |