Microchip AT49BV001-90TI technical specifications.
| Access Time | 90ns |
| Access Time-Max | 90ns |
| Address Bus Width | 17b |
| Package/Case | TFSOP |
| Density | 1Mb |
| Frequency | 90GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 1Mb |
| Memory Type | FLASH, , Non-Volatile, NOR |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Words | 128000 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 156 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 25mA |