The AT49F002N-70TC is a 2Mb parallel NOR FLASH memory from Microchip, operating at 5V with an access time of 70ns. It is packaged in a TFSOP package and is suitable for surface mount applications. The memory has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of 0°C. It is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT49F002N-70TC technical specifications.
| Access Time | 70ns |
| Access Time-Max | 70ns |
| Address Bus Width | 18b |
| Package/Case | TFSOP |
| Density | 2Mb |
| Frequency | 70GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 2Mb |
| Memory Type | FLASH, , Non-Volatile, NOR |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Words | 256000 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 156 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 50mA |