Microchip AT49F1025-55JI technical specifications.
| Access Time | 55ns |
| Package/Case | PLCC |
| Data Bus Width | 16b |
| Frequency | 55GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 1Mb |
| Memory Type | NOR, , FLASH, Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |