The AT89C51-16AC is an 8-bit microcontroller with a 4KB FLASH memory and a maximum operating frequency of 16MHz. It operates within a supply voltage range of 4V to 6V and can withstand temperatures between 0°C and 70°C. This device features 32 programmable I/O pins and two timers/counters. It is available in a 32-pin TQFP package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT89C51-16AC technical specifications.
| Package/Case | TQFP |
| Core Architecture | 80C51 |
| Data Bus Width | 8b |
| Max Frequency | 16MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 4KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 4V |