The AT89C51-33JI is an 8-bit 8051 microcontroller with 4KB of FLASH memory and 128B of RAM. It operates at a maximum frequency of 33MHz and has a maximum supply voltage of 6V. The device is packaged in a PLCC package and is suitable for surface mount applications. It has 32 programmable I/Os and 2 timers/counters. The operating temperature range is from -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT89C51-33JI technical specifications.
| Access Time | 33us |
| Package/Case | PLCC |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 33MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Memory Size | 4KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 4V |