Microchip AT89C51-33PC technical specifications.
| Package/Case | PDIP |
| Core Architecture | 8051 |
| Data Bus Width | 8b |
| Max Frequency | 33MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Memory Size | 4KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 4V |