The AT89C51RC-33JC is an 8-bit microcontroller with a 8051 core architecture, featuring 32KB of FLASH memory and 512B of RAM. It operates at a maximum frequency of 33MHz and has a maximum supply voltage of 5.5V. The device is packaged in a PDIP package and is available in quantities of 27. The microcontroller has 32 programmable I/O pins and 3 timers/counters. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT89C51RC-33JC technical specifications.
| Access Time | 33us |
| Data Bus Width | 8b |
| Interface | UART |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 33MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 32KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 4.5V |