The AT89C51RC-33PC is a 32KB FLASH 8051 microcontroller with a maximum frequency of 33MHz and a supply voltage range of 4.5V to 5.5V. It features a 8-bit data bus width and 32 programmable I/O pins. The device operates within a temperature range of 0°C to 70°C and is available in a PDIP package. However, it is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT89C51RC-33PC technical specifications.
| Access Time | 33us |
| Data Bus Width | 8b |
| Interface | UART |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 33MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 32KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |